Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale anunță lansarea etapei a II-a a concursului de selectare a localităților beneficiare în cadrul proiectului „Aprovizionarea descentralizată cu apă potabilă pentru Moldova", finanțat în baza Acordului de împrumut dintre Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Regatului Belgiei.
Începând de astăzi, 27 iulie, până la 28 august 2026, ora 17:00, autoritățile publice locale de nivelul I pot depune dosarele de participare la sediile Agențiilor de Dezvoltare Regională din regiunea de dezvoltare în care este amplasată localitatea. Dosarul trebuie să fie întocmit conform cerințelor prevăzute în Ghidul de aplicare la concursul de identificare, evaluare și selectare a localităților beneficiare.
|
Regiunea de dezvoltare |
Agenția de Dezvoltare Regională |
Adresa completă |
|
Nord |
ADR Nord |
Piața Vasile Alecsandri, nr. 8, municipiul Bălţi, MD-3110 (www.adrnord.md) |
|
Centru |
ADR Centru |
str. Alexandru cel Bun, 33, oraşul Ialoveni, MD-6801 (www.adrcentru.md) |
|
Sud |
ADR Sud |
bld. Ştefan cel Mare, 12, oraşul Cimişlia, MD-4101 (www.adrsud.md) |
|
Găgăuzia |
ADR Găgăuzia |
str. Tretyakova, 36, municipiul Comrat (www.adrgagauzia.md) |
|
Municipiul Chișinău |
ADR Municipiul Chișinău |
bd. Ştefan cel Mare 180, etaj 11, Chişinău (www.adrchisinau.md) |
Localitățile selectate vor beneficia de sisteme moderne de tratare a apei potabile marca Q-DROP Yellowstone, care permit purificarea apei brute și transformarea acesteia în apă potabilă, oferind oamenilor acces la surse sigure de apă.
Proiectul „Aprovizionarea descentralizată cu apă potabilă pentru Moldova” este implementat în baza Acordului de împrumut dintre Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Regatului Belgiei și are drept obiectiv instalarea unor sisteme moderne de tratare a apei marca Q-DROP Yellowstone, care purifică apa ambientală în apă potabilă, cu o capacitate de aproximativ 500 litri/oră.
Ghidul de aplicare și informațiile privind condițiile de participare sunt disponibile în fișierul atașat.

33 Accesări