Prima   -  Presa   -  Noutăți - Agenția de Dezvoltare Regională Sud anunță prelungirea concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante

Agenția de Dezvoltare Regională Sud anunță prelungirea concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante

16.01.2023   997 Accesări

Agenția de Dezvoltare Regională Sud anunță prelungirea termenului de depunere a dosarelor de concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante de:

1.      Specialist în monitorizare și evaluare - perioadă nedeterminată (detalii aici)

2.      Specialist în cooperare externă - perioadă nedeterminată (detalii aici)

3.      Specialist în monitorizarea proiectelor - perioadă nedeterminată (detalii aici)

4.      Specialist în planificare - perioadă determinată  (detalii aici).

Condiții de participare la concurs:

Condiții de bază:

  • deține cetățenia Republicii Moldova;
  • posedă limba română și limbile oficiale de comunicare interetnică vorbite în teritoriul respectiv în limitele stabilite de lege;
  • are capacitate deplină de exercițiu;
  • este aptă, din punct de vedere al stării sănătății, pentru exercitarea funcției, conform certificatului medical eliberat de instituția medicală abilitată;
  • are studiile necesare prevăzute pentru funcția  respectivă;
  • în ultimii 5 ani nu a fost destituită dintr-o funcție pentru motive disciplinare;
  • nu are antecedente penale nestinse pentru infracțiuni săvârșite cu intenție;
  • nu este privată de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a exercita o anumită activitate, ca pedeapsă de bază sau complementară, ca urmare a sentinței judecătorești definitive prin care s-a dispus această interdicție.

Studii: Superioare, de licență sau echivalente în domeniul tehnic, economiei, analizei de date statistice, audit financiar, administrării afacerii.

Experientă profesională: minimum 1 an în domeniu.

Cunoștințe:

  • Limba română, cunoașterea limbilor de circulație internațională constituie avantaj,
  • Cu abilitați de lucru cu documentele, de consultare și instruire a cetățenilor, comunicare  eficientă, lucru în echipă;
  • Cunoștințe avansate de operare la calculator: Word, Excel, Power Point, Internet;
  • Cunoașterea managementului financiar.

Abilități: abilități de motivare a personalului, de a lucra în echipă, de a mobiliza personalul, de a planifica și elabora documente de analiză și sinteză, abilități de lucru cu informația, organizare, elaborare a documentelor de tip rapoarte, prezentare, instruire, motivare, mobilizare de sine, soluționare de probleme, aplanare de conflicte, comunicare eficientă.

Atitudini/comportamente

  • responsabilitatea  față de atribuțiile de serviciu:
  • respect față de oameni, spirit de inițiativă, diplomație, creativitate, flexibilitate, disciplină:
  • responsabilitate, rezistență la efort și stres, tendință spre dezvoltare profesională continuă;
  • ținută vestimentară în procesul exercitării funcției;
  • respectarea normelor deontologice profesionale;
  • evitarea conflictului de interese;
  • sporirea competenței sale profesionale.

Persoanele interesate pot depune personal/prin poștă/prin e-mail Dosarul de concurs:

a) formularul de participare, se anexează pe pagina web a ADR Sud;

b) copia buletinului de identitate;

c) copiile diplomelor de studii și ale certificatelor de absolvire a cursurilor de perfecționare profesională și/sau de specializare;

d) copia carnetului de muncă, certificate privind activitatea profesională desfășurată după data de 28 decembrie 2018 sau alte documente confirmative;

e)  declarația pe proprie răspundere privind lipsa antecedentelor penale;

f) documentele care atestă prestarea voluntariatului - în cazul în care candidatul consideră necesar.

Copiile documentelor prezentate pot fi autentificate de notar sau se prezintă împreună cu documentele originale pentru a verifica veridicitatea lor.

În situația în care dosarul de concurs se depune prin poșta sau e-mail, documentele în original se prezintă la data desfășurării probei scrise a concursului sub sancțiunea respingerii dosarului de concurs.

Data limită până la care poate fi depus Dosarul de concurs: 27 ianuarie 2023, ora 15.00.

Telefon de contact: 0241 26286

Adresa poștala: MD-4101, or. Cimișlia, bd. Ștefan cel Mare 12, etaj I.

E-mail: adrsud@adrsud.gov.md

Persoana de contact: Untilă Alina, specialist resurse umane.

Acte normative în domeniul de specialitate:

  • Legea nr. 438/2006 privind dezvoltarea regională în Republica Moldova
  • Legea nr. 27/2022 privind Fondul național pentru dezvoltare regională și locală
  • Hotărârea Guvernului nr. 127/2008 cu privire la măsurile de realizare a Legii nr. 438/2006 privind dezvoltarea regională în Republica Moldova
  • Hotărârea Guvernului nr. 152/2022 cu privire la aprobarea Regulamentului privind gestionarea mijloacelor financiare ale Fondului național pentru dezvoltare regională și locală
  • Hotărârea Guvernului nr.40/2022 cu privire la aprobarea Strategiei naționale de dezvoltare regională a Republicii Moldova pentru anii 2022 - 2028
  • Hotărârea Guvernului nr. 285/1996 cu privire la aprobarea Regulamentului de recepție a construcțiilor și instalațiilor aferente.